Pytania

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących vendingu.
Na wszystkie będziemy się starali odpowiedzieć.

Udzielone odpowiedzi – kliknij na pytanie aby zobaczyć odpowiedź:

Automaty należy je dopasować do punktów w których mają być zainstalowane. Warto przy tym pamiętać aby planując instalacje kilku lub więcej dystrybutorów starać się aby były to maszyny jednego, maksymalnie dwóch modeli. Ułatwi to zarówno kwestię części zamiennych w przyszłości jak i uzyskania koniecznej wiedzy dotyczącej obchodzenia się z automatami. Częste niestety jest, zwłaszcza w małych firmach, kupowanie różnych maszyn, bo akurat była okazja. Bardzo trudno jednak później zapanować nad parkiem 20 automatów dziesięciu różnych producentów. Każda maszyna ma inne uszczelki, silniki, zawory itd. i wymaga innego sposobu obsługi.

Zwykle zaczyna się od maszyn do napojów gorących, które zapewniają większy procent zysku z każdej uzyskanej z nich złotówki.

Oto krótkie przedstawienie maszyn które ja mogę zaproponować:

WITTENBORG 2800 – maszyna instantowa, czyli niewyszukany smak kawy i szybkie wydawanie, dosyć nowoczesne wzornictwo, wsparte jest polskim wyświetlaczem tekstowym (również w części serwisowej). Automaty instantowe (oparte na kawie rozpuszczalnej) są generalnie najprostsze w budowie i obsłudze. Pozostałe rodzaje maszyn, czyli FB (do których wsypuje się kawę naturalną, zmieloną) oraz ES (espresso – gdzie sypie się kawę w ziarnie i maszyna sama ją mieli i zaparza) mają w środku więcej podzespołów (zaparzacze, mechanizmy usuwania fusów, młynki), co zwiększa ryzyko potencjalnych awarii. Wittenborg 2800 to dystrybutor bardzo odporny na akty wandalizmu, z dużą ilością napojów (21 opcji + 3 preselekcje – moc, ilość cukru i mleka). Duże podświetlane banery frontowe i efektowna okleina boków. Oferujemy ją w naszym własnym standardowym brendzie oraz w brendzie marki Douwe Egberts. Mamy także klientów, którzy dostarczają nam własne okleiny i plakaty frontowe do tego modelu i zabierają maszyny we własnym brendzie. Maszyna ze względu na to, że jest to starszy model przeznaczona głównie do zakładów pracy. Programowana z laptopa, nie wymaga dużego wysiłku przy obsłudze.

WITTENBORG 7600ES TOUCH – maszyna najnowszej generacji, wyposażona w dwa wyświetlacze LCD: 7-calowy serwisowy oraz 21-calowy dotykowy. 32 napoje, trzy różne rodzaje kubków (180 ml, 300 ml oraz InCup 200 ml – kubki z gotowymi napojami wymagającymi jedynie zalania gorącą wodą, na przykład zupa z grzankami lub herbata w torebce) i pełne ciśnieniowe zaparzanie świeżo zmielonej kawy. Automat przeznaczony do prestiżowych lokalizacji i dużej sprzedaży. Jest w stanie rywalizować z najnowszymi maszynami konkurencji. Wymaga częstej i dokładnej obsługi. Wadą jest stosunkowo długi czas przygotowania napojów z kawy w ziarnie. Proces mielenia i zaparzania trwa około 50 sekund. Jest trudny w programowaniu. Osobno, poprzez przenośną pamięć USB aktualizuje się każdy z dwóch wyświetlaczy LCD, osobno wprowadza zmiany w oprogramowaniu samego automatu. Automat wydaje mieszadła. Jeżeli chce się klientowi dać możliwość kawy „to go” (na wynos) należy zamontować na bocznej ścianie podajnik do wieczek dla kubków 300 ml. Mamy te maszyny także w opartej na kawie rozpuszczalnej, wersji Instant (Wittenborg 7600IN TOUCH), gdzie moduł młynka i zaparzacza kawy został zastąpiony dwoma dodatkowymi pojemnikami na produkty rozpuszczalne. Taki model jest prostszy w obsłudze i szybszy w działaniu.

WITTENBORG 7600 IN/FB – standardowe, najczęściej się sprzedające dystrybutory firmy. Ze względu na zastosowanie opatentowanych silników mikserów i podajników, których prędkość daje się w pełni regulować, automat umożliwia bardzo dokładne zaprogramowanie każdego z napojów. Efektem jest uzyskanie, przy użyciu dobrej jakości produktów, bardzo wysokich walorów smakowych. Automat zapewnia 21 opcji wyboru i trzy preselekcje. Jest jednak mnie odporny od poprzednika (modelu 2800) i dobrze się sprawdzi na przykład w placówkach służby zdrowia czy w szkolnictwie, ale do zakładów pracy może się okazać zbyt delikatny. Proponujemy go w trzech wersjach oklein. Wraz z maszyną klient może otrzymać program komputerowy Wittenborg Configurator umożliwiający pełne przeprogramowanie maszyny (z laptopa). Do wprowadzenia bieżących zmian (dawki, ceny) wystarczy klawiatura automatu. Automat przyjazny dla użytkownika. stosunkowo łatwy w codziennej obsłudze. Dysponujemy tymi maszynami zarówno w wersji instant (IN) jak i za kawę mieloną (FB).

SNACKSHOP LCM5 – automat do sprzedaży przekąsek (20 spiral na batoniki, ciastka, gumy do żucia) i napoje zimne w puszkach (10 wyborów). Dystrybutor kombi, czyli „dwa w jednym” – przekąski i napoje zimne przy jednej opłacie czynszowej za dzierżawę miejsca pod automat. Dwie strefy chłodzenia. Zaletą jest duża pojemność (ponad 500 artykułów na spiralach i w zasobniku), wadą brak możliwości sprzedaży butelek 0,5 l (PET). Stanowi zwykle uzupełnienie do automatu z napojami gorącymi pozwalając zachować zyski w sezonie letnim, kiedy spożycie kawy i herbaty spada. Dobrze prezentuje się z Wittenborgim 2800 do którego jest dostosowana stylistycznie. Maszyna dosyć odporna na akty wandalizmu, praktycznie bezawaryjna. Wymaga co dwa lata przeglądu i ewentualnego uzupełnienia agregatu chłodniczego (wykonują to wszystkie firmy zajmujące się lodówkami).

NECTA SFERA – pełny, uniwersalny glassfront dający możliwość sprzedaży różnorodnych przekąsek jak i napojów w wielu pojemnościach, tak w puszkach jak i butelkach i kartonikach. Sześć szuflad, możliwość zmiany konfiguracji spiral, optyczny czujnik wydania produktu.  Dobrze prezentuje się z Wittenborgiem TOUCH choć jest także możliwość jego zamówienia w okleinach niebieskich dostosowanych do standardowego Wittenborga 7600.

Ze swojej strony, opierając się na prawie dwudziestu latach działalności jako niezależny operator vendingowy, proponowałbym najpierw rozejrzeć się po swoim mieście, obejrzeć maszyny potencjalnej konkurencji, zobaczyć w jakich cenach oferowane są tam napoje czy produkty itd. Jakie lokalizacje są jeszcze wolne. Ustalić sobie strategie – czy interesuje nas znalezienie nowych punktów, czy dostawianie maszyn tam gdzie automaty już stoją, ale my możemy zaproponować produkty w lepszej cenie lub z lepszych maszyn. W czym możemy być lepsi od dotychczasowych oferentów. Kolejnym krokiem powinno być podjęcie decyzji o współpracy z konkretną firmą od której będą brane automaty (nie ma znaczenia czy w formie leasingu, zakupu czy wynajmu, to zależy od koncepcji i kondycji finansowej). Musimy bowiem, gdy udamy się na rozmowy w sprawie instalowania maszyn, wiedzieć co i za ile będziemy proponowali. Firma powinna zapewnić materiały związane z samymi urządzeniami – prospekty, zdjęcia, informacje o asortymencie napojów i kosztach produktów. Pozwoli to na skalkulowanie opłacalności całego przedsięwzięcia i ukierunkuje poszukiwane punktów w których będą wstawiane pierwsze automaty. Potencjalnym kontrahentom musimy pokazać, w formie prospektu, zdjęcia itp maszyny jakie zamierza się u nich zainstalować oraz udzielić szeregu informacji – jaką kawa będzie dostępna (mielona, ziarnista, instant), jakiego producenta, w jakich cenach. W miejsca publiczne proponowałbym automaty na kawę instant (Wittenborg IN2800 lub 7600), do firm maszyny na ciśnieniowo zaparzaną kawę mieloną i herbatę liściastą (SPENGLER CUSTOM LINE 200 lub 500). Proponując instalację automatu należy sprawiać wrażenie fachowca, trzeba wiedzieć jak dana maszyna jest podłączana do prądu i wody, jakiej jest zużycie energii elektrycznej, jakie są wymiary, w którą stronę otwierają się drzwi itd. Decyzja z jaką firmą będzie się współpracować jest więc bardzo istotna i to na wstępnym etapie, bo tylko ona może zapewnić tą wiedzę. Trzeba wziąć też pod uwagę dostępność automatów, szybkość serwisu, możliwość zakupu części zamiennych itd. Zwykle jest to decyzja na lata. Po rozpoczęciu działalności trudno zmienić model maszyny na przykład na innego producenta. Oznacza to bowiem nowe szkolenie w obsłudze, inne programowanie, inne części zamienne. Decyzja tego typu musi być podjęta wcześniej, tak aby informacje udzielane właścicielom miejsc, gdzie wstawiane będą nasze dystrybutory były wiarygodne i rzetelne. Służę swoją pomocą.

Nasza firma może zapewnić, mailowo, foldery automatów oraz przykładowe oferty. Należy je traktować raczej jako wskazówkę, a nie gotowy druk. Oferta zawsze powinna być skierowana do konkretnej firmy, najlepiej konkretnej osoby i powstawać na podstawie wiedzy o jej potrzebach (ilość zatrudnionych i odwiedzających, specyfika funkcjonowania, ceny dostosowane do możliwości konsumentów itd). Mam nadzieje, że tego typu  materiały pomogą na początku.

Transakcja z nami wygląda następująco:

– wybiera się model maszyny najlepiej dostosowany do punktu w jakim ma ona stanąć. Należy wziąć pod uwagę odporność na uszkodzenia (najwyższa – maszyny linii CAFE), szybkość wydania porcji (maszyny na kawę instant), smak napojów (najlepszy z ciśnieniowych zaparzaczy kawy mielonej maszyn serii CUSTOM LINE), ilość kubków w zasobniku (od 200 do 700 szt.), wielkość (najmniejsza CLFB200, największa Wittenborg 2800) itd.

– określa się jak dystrybutor ma być zaprogramowany (dawki, produkty, ceny itd),

– uzgadniamy termin odbioru

– odbiór automatu odbywa się u nas, należy zaplanować jego transport – odpowiedni samochód, przyczepa. Maszyna jest przygotowana, podłączona do wody i prądu, zaprogramowana, z wrzutnikiem wydającym resztę, z instrukcją w języku polskim

– w momencie odbioru dystrybutor jest sprawdzany (robimy wszystkie napoje, sprawdzamy wydawanie kubków, przyjmowanie i wydawanie monet itp.)

– przeprowadzane jest kilkugodzinne szkolenie dotyczące automatu – serwis i obsługa, diagnozowanie usterek, wymiana podzespołów, konserwacja, okresowe czynności serwisowe, przeprogramowania itd.

– jeżeli automat zostanie zaakceptowany wystawiamy fakturę oraz gwarancję (6 miesięcy). Jeżeli maszyna ma być dzierżawiona podpisujemy umowę dzierżawy w której znajduje się miedzy innymi określenie gdzie maszyna będzie instalowana.

 

Od tego momentu automat jest w użytkowaniu naszego klienta. On zajmuje się jego uzupełnianiem i serwisem, zabiera również pieniądze jakie do niego wpadną. Nie narzucamy określonych produktów jakie mają być stosowane w kupionych od nas maszynach. Dystrybutory staramy się zaprogramować na produkty dostępne w handlu, choćby w halach Makro. Produkty można kupić również u nas. Zwykle klienci zabierający od nas pojedyncze automaty kupują „zestaw startowy” za około 900 zł, co wystarcza na kilka tygodni funkcjonowania dystrybutora i daje czas na znalezienie w swoim rejonie takich samych produktów, lub ich odpowiedników. Służymy także informacjami na temat największych producentów środków spożywczych do vendingu z którymi współpracujemy. Istnieje także możliwość zakupu u nas artykułów służących podłączeniu automatów do napojów gorących do wody (plastikowa rurka ciśnieniowa o średnicy 8mm oraz szybkozłączki systemowe do niej).

Dzierżawa z możliwością wykupu jest rozwiązaniem za pomocą którego staramy się wyjść naprzeciw klientom, którzy z obawą podchodzą zarówno do kwestii opłacalności automatów jak i zakupu maszyn używanych. Trzy miesiące „wypróbowania” vendingu, po 250 zł netto miesięcznie, pozwala sprawdzić kilka spraw:

  • samą wypożyczoną maszynę, jak niezawodność, przygotowanie do pracy
  • nasz serwis, jego działanie, porady dotyczące pracy dystrybutora, reakcje na ewentualne problemy pojawiające się w eksploatacji urządzenia
  • punkt w którym zainstalowany jest dystrybutor. Okres dzierżawy daje odpowiedz na podstawowe pytanie – „czy to się opłaca?”
Umowa podpisywana jest po sprawdzeniu i zaakceptowaniu automatu i obejmuje zamknięty okres trzech miesięcy. W chwili jej podpisania należy wpłacić kaucję za każdy wypożyczany automat. Jest to kwota między 1500 a 2500 złotych w zależności od wartości maszyny.Pod koniec okresu wynajmu należy podjąć decyzję co dalej z automatem. Można dystrybutor wykupić, wynajmować dalej lub oddać.
  • Jeżeli decyzją jest wykup, to wpłacony czynsz (750 zł netto) wraz z kaucją jest odliczany od ceny (czyli przez trzy miesiące maszyna była niejako w formie kredytu). Gwarancja na automat (pół roku) liczona jest od wystawienia faktury zakupu, czyli de facto maszyna objęta jest gwarancją przez okres 9 miesięcy od jej zabrania od nas (trzy miesiące dzierżawy i sześć miesięcy od chwili wystawienia faktury).
  • W wypadku kontynuacji, umowa przedłużana jest na czas nieokreślony i trwa do rozwiązania przez którąś ze stron. Opłaty za kolejne miesiące nie zmniejszają wartości maszyny w wypadku jej ewentualnego wykupu.
  • Jeżeli umowa ulega zakończeniu i maszyna nie jest wykupywana należy oddać automat do siedziby naszej firmy. W momencie zwrotu dystrybutora oddajemy kaucję.
Tak skonstruowana opcja dzierżawy jest bardzo ceniona przez naszych klientów. Z jednej strony pozwala sprawdzić zarówno punkt jak i samą maszynę, z drugiej przedłuża gwarancję i rozkłada płatność za automat na okres pięciu miesięcy (kaucja, trzy raty płatne na koniec każdego miesiąca i wykup w kolejnym).

Dzierżawa dotyczy jedynie automatów do napojów gorących.