Pytania

Zapraszamy do zadawania pytań dotyczących vendingu.
Na wszystkie będziemy się starali odpowiedzieć.

Udzielone odpowiedzi – kliknij na pytanie aby zobaczyć odpowiedź:

Automaty należy je dopasować do punktów w których mają być zainstalowane. Warto przy tym pamiętać aby planując instalacje kilku lub więcej dystrybutorów starać się aby były to maszyny jednego, maksymalnie dwóch modeli. Ułatwi to zarówno kwestię części zamiennych w przyszłości jak i uzyskania koniecznej wiedzy dotyczącej obchodzenia się z automatami. Częste niestety jest, zwłaszcza w małych firmach, kupowanie różnych maszyn, bo akurat była okazja. Bardzo trudno jednak później zapanować nad parkiem 20 automatów dziesięciu różnych producentów. Każda maszyna ma inne uszczelki, silniki, zawory itd. i wymaga innego sposobu obsługi.

 

Oto krótkie przedstawienie maszyn które ja mogę zaproponować:

 

WITTENBORG 2800 – maszyna instantowa, czyli niewyszukany smak kawy i szybkie wydawanie, dosyć nowoczesne wzornictwo, wsparte jest polskim wyświetlaczem tekstowym (również w części serwisowej). Automaty instantowe (oparte na kawie rozpuszczalnej) są generalnie najprostsze w budowie i obsłudze. Pozostałe rodzaje maszyn, czyli FB (do których wsypuje się kawę naturalną, zmieloną) oraz ES (espresso – gdzie sypie się kawę w ziarnie i maszyna sama ją mieli i zaparza) mają w środku więcej podzespołów (zaparzacze, mechanizmy usuwania fusów, młynki), co zwiększa ryzyko potencjalnych awarii. Wittenborg 2800 to dystrybutor bardzo odporny na akty wandalizmu, z dużą ilością napojów (21 opcji + 3 preselekcje – moc, ilość cukru i mleka). Duże podświetlane banery frontowe i efektowna okleina boków. Oferujemy ją w naszym własnym standardowym brendzie oraz w brendzie marki Douwe Egberts. Mamy także klientów, którzy dostarczają nam własne okleiny i plakaty frontowe do tego modelu i zabierają maszyny we własnym brendzie. Maszyna przeznaczona zarówno do miejsc publicznych jak i zakładów pracy. Programowana z laptopa, nie wymaga dużego wysiłku przy obsłudze.

LINIA CUSTOM LINE FIRMY SPENGLER (CLFB200 i CLFB500) to maszyny z dużą ilością opcji (24 wybory + dodatki), różnią ilością kubków (200 lub 500) oparte na ciśnieniowo zaparzanej kawie mielonej. Zalety to przede wszystkim smak kawy, bardzo nowoczesny wygląd (chrom i czarne szkło), polski wyświetlacz tekstowy, również w opcji programowania, możliwość używania własnych naczyń przez klientów co istotne zwłaszcza w firmach i biurach (optyczny czujnik kubka), możliwość sprzedaży smacznej i bardzo opłacalnej herbaty liściastej, podobnie jak kawa, zaparzanej ciśnieniowo. Wady to bardziej skomplikowana konstrukcja (więcej elementów, które związane są z ciśnieniowym systemem zaparzania), maszyny się bardziej brudzą (fusy) i wymagają większej dbałości w obsłudze (częstsza wymiana filtrów, czyszczenie sit). Są ponad to, ze względu na częściowo szklany front, bardziej delikatne i nie nadają się do miejsc sprzyjających dewastacji. Przeznaczone do średniej sprzedaży w nowoczesnych firmach, obiektach sportowych, bankach, stacjach paliw, gdzie nie jest konieczny szybki czas wydania napoju itd. Wymagają dokładnej obsługi. Należy pamiętać, że ze względu na konieczność zaparzenia kawy czy herbaty czas wydania jednej porcji jest stosunkowo długi – do 45 sekund, co w zasadzie wyklucza ten model automatu z instalacji w punktach, gdzie wymagane jest szybkie podanie napoju (szkoły z krótkimi przerwami, stołówki zakładowe, gdzie wiele osób musi uzyskać napój w czasie przerwy śniadaniowej itd.). Maszyny CLFB200 są automatami małymi, mogą być instalowane na szafce (te są wykonywane na zamówienie, pod wymiar automatu), ale także bez niej. Stawia się ją wtedy na blacie. Jest to istotne, jeżeli trzeba automat wstawić tam, gdzie jest mało miejsca – stacje benzynowe, pokoje socjalne w biurach.

WITTENBORG 7600 IN/FB – maszyna najnowszej generacji. Ze względu na zastosowanie specyficznych silników mikserów i podajników, których prędkość daje się w pełni regulować, automat umożliwia bardzo dokładne zaprogramowanie każdego z napojów. Efektem jest uzyskanie, przy użyciu dobrej jakości produktów, bardzo wysokich walorów smakowych. Automat, podobnie jak poprzednia generacja (model 2800), zapewnia 21 opcji wyboru i trzy preselekcje. Jest jednak mnie odporny od poprzednika i dobrze się sprawdzi na przykład w placówkach służby zdrowia czy w szkolnictwie, ale do zakładów pracy może się okazać zbyt delikatny. Proponujemy go w trzech wersjach oklein. Wraz z maszyną klient może otrzymać program komputerowy Wittenborg Configurator umożliwiający pełne przeprogramowanie maszyny (z laptopa). Do wprowadzenia bieżących zmian (dawki, ceny) wystarczy klawiatura automatu. Automat przyjazny dla użytkownika. stosunkowo łatwy w codziennej obsłudze. Dysponujemy tymi maszynami zarówno w wersji instant (IN) jak i za kawę mieloną (FB).

SNACKSHOP LCM5 – automat do sprzedaży przekąsek (20 spiral na batoniki, ciastka, gumy do żucia) i napoje zimne w puszkach (10 wyborów). Dystrybutor kombi, czyli „dwa w jednym” – przekąski i napoje zimne przy jednej opłacie czynszowej za dzierżawę miejsca pod automat. Dwie strefy chłodzenia. Zaletą jest duża pojemność (ponad 500 artykułów na spiralach i w zasobniku), wadą brak możliwości sprzedaży butelek 0,5 l (PET). Stanowi zwykle uzupełnienie do automatu z napojami gorącymi pozwalając zachować zyski w sezonie letnim, kiedy spożycie kawy i herbaty spada. Dobrze prezentuje się z Wittenborgim 2800 do którego jest dostosowana stylistycznie. Maszyna dosyć odporna na akty wandalizmu, praktycznie bezawaryjna. Wymaga co dwa lata przeglądu i ewentualnego uzupełnienia agregatu chłodniczego (wykonują to wszystkie firmy zajmujące się lodówkami).

Ze swojej strony, opierając się na prawie dwudziestu latach działalności jako niezależny operator vendingowy, proponowałbym najpierw rozejrzeć się po swoim mieście, obejrzeć maszyny potencjalnej konkurencji, zobaczyć w jakich cenach oferowane są tam napoje czy produkty itd. Jakie lokalizacje są jeszcze wolne. Ustalić sobie strategie – czy interesuje nas znalezienie nowych punktów, czy dostawianie maszyn tam gdzie automaty już stoją, ale my możemy zaproponować produkty w lepszej cenie lub z lepszych maszyn. W czym możemy być lepsi od dotychczasowych oferentów. Kolejnym krokiem powinno być podjęcie decyzji o współpracy z konkretną firmą od której będą brane automaty (nie ma znaczenia czy w formie leasingu, zakupu czy wynajmu, to zależy od koncepcji i kondycji finansowej). Musimy bowiem, gdy udamy się na rozmowy w sprawie instalowania maszyn, wiedzieć co i za ile będziemy proponowali. Firma powinna zapewnić materiały związane z samymi urządzeniami – prospekty, zdjęcia, informacje o asortymencie napojów i kosztach produktów. Pozwoli to na skalkulowanie opłacalności całego przedsięwzięcia i ukierunkuje poszukiwane punktów w których będą wstawiane pierwsze automaty. Potencjalnym kontrahentom musimy pokazać, w formie prospektu, zdjęcia itp maszyny jakie zamierza się u nich zainstalować oraz udzielić szeregu informacji – jaką kawa będzie dostępna (mielona, ziarnista, instant), jakiego producenta, w jakich cenach. W miejsca publiczne proponowałbym automaty na kawę instant (Wittenborg IN2800 lub 7600), do firm maszyny na ciśnieniowo zaparzaną kawę mieloną i herbatę liściastą (SPENGLER CUSTOM LINE 200 lub 500). Proponując instalację automatu należy sprawiać wrażenie fachowca, trzeba wiedzieć jak dana maszyna jest podłączana do prądu i wody, jakiej jest zużycie energii elektrycznej, jakie są wymiary, w którą stronę otwierają się drzwi itd. Decyzja z jaką firmą będzie się współpracować jest więc bardzo istotna i to na wstępnym etapie, bo tylko ona może zapewnić tą wiedzę. Trzeba wziąć też pod uwagę dostępność automatów, szybkość serwisu, możliwość zakupu części zamiennych itd. Zwykle jest to decyzja na lata. Po rozpoczęciu działalności trudno zmienić model maszyny na przykład na innego producenta. Oznacza to bowiem nowe szkolenie w obsłudze, inne programowanie, inne części zamienne. Decyzja tego typu musi być podjęta wcześniej, tak aby informacje udzielane właścicielom miejsc, gdzie wstawiane będą nasze dystrybutory były wiarygodne i rzetelne. Służę swoją pomocą.

Nasza firma może zapewnić, mailowo, foldery automatów oraz przykładowe oferty. Należy je traktować raczej jako wskazówkę, a nie gotowy druk. Oferta zawsze powinna być skierowana do konkretnej firmy, najlepiej konkretnej osoby i powstawać na podstawie wiedzy o jej potrzebach (ilość zatrudnionych i odwiedzających, specyfika funkcjonowania, ceny dostosowane do możliwości konsumentów itd). Mam nadzieje, że tego typu  materiały pomogą na początku.

Sprzedajemy maszyny od ponad 13 lat. Wiele firm z naszymi automatami zaczynało swoją działalność i wiele kupuje u nas regularnia, w miare swojego rozwoju. Oto niektóre z nich:

 

http://www.magic-cafe.pl/index.html

http://www.martuszewski.net/esada/page2.php

http://www.vendingtrade.pl/oferta

http://www.grandvending.pl/page4.html

http://www.vendingexpert.pl/

Transakcja z nami wygląda następująco:

– wybiera się model maszyny najlepiej dostosowany do punktu w jakim ma ona stanąć. Należy wziąć pod uwagę odporność na uszkodzenia (najwyższa – maszyny linii CAFE), szybkość wydania porcji (maszyny na kawę instant), smak napojów (najlepszy z ciśnieniowych zaparzaczy kawy mielonej maszyn serii CUSTOM LINE), ilość kubków w zasobniku (od 200 do 700 szt.), wielkość (najmniejsza CLFB200, największa Wittenborg 2800) itd.

– określa się jak dystrybutor ma być zaprogramowany (dawki, produkty, ceny itd),

– uzgadniamy termin odbioru

– odbiór automatu odbywa się u nas, należy zaplanować jego transport – odpowiedni samochód, przyczepa. Maszyna jest przygotowana, podłączona do wody i prądu, zaprogramowana, z wrzutnikiem wydającym resztę, z instrukcją w języku polskim

– w momencie odbioru dystrybutor jest sprawdzany (robimy wszystkie napoje, sprawdzamy wydawanie kubków, przyjmowanie i wydawanie monet itp.)

– przeprowadzane jest kilkugodzinne szkolenie dotyczące automatu – serwis i obsługa, diagnozowanie usterek, wymiana podzespołów, konserwacja, okresowe czynności serwisowe, przeprogramowania itd.

– jeżeli automat zostanie zaakceptowany wystawiamy fakturę oraz gwarancję (6 miesięcy). Jeżeli maszyna ma być dzierżawiona podpisujemy umowę dzierżawy w której znajduje się miedzy innymi określenie gdzie maszyna będzie instalowana.

 

Od tego momentu automat jest w użytkowaniu naszego klienta. On zajmuje się jego uzupełnianiem i serwisem, zabiera również pieniądze jakie do niego wpadną. Nie narzucamy określonych produktów jakie mają być stosowane w kupionych od nas maszynach. Dystrybutory staramy się zaprogramować na produkty dostępne w handlu, choćby w halach Makro. Produkty można kupić również u nas. Zwykle klienci zabierający od nas pojedyncze automaty kupują „zestaw startowy” za około 900 zł, co wystarcza na kilka tygodni funkcjonowania dystrybutora i daje czas na znalezienie w swoim rejonie takich samych produktów, lub ich odpowiedników. Służymy także informacjami na temat największych producentów środków spożywczych do vendingu z którymi współpracujemy. Istnieje także możliwość zakupu u nas artykułów służących podłączeniu automatów do napojów gorących do wody (plastikowa rurka ciśnieniowa o średnicy 8mm oraz szybkozłączki systemowe do niej).

Koszt dzierżawy to 250 zł netto miesięcznie. Konieczna jest również wpłata kaucji 2000 zł za każdy automat. Kaucja wpłacana jest gotówką przy odbiorze dystrybutora.

 

Umowa podpisywana jest na 3 miesiące. Po tym okresie należy podjąć decyzję co dalej. Można automat oddać, wykupić lub przedłużyć umowę dzierżawy. Jeżeli decyzją jest wykup, to czynsz wpłacony za 3 miesiące umowy (750 zł netto) wraz z kaucją jest odliczany od ceny (czyli przez trzy miesiące maszyna była niejako w formie kredytu, z płatnością rozłożoną na okres czterech miesięcy – zaliczka, kaucja, czynsze, wykup). W wypadku przedłużenia umowy traci się możliwość preferencyjnego (z wliczeniem 3 miesięcy płatności w cenę) wykupu. Umowa zawierana jest na czas nieokreślony i trwa do chwili rozwiązania jej przez którąś ze stron. Jeżeli umowa dzierżawy ulega zakończeniu i maszyna nie jest wykupywana należy oddać automat do siedziby naszej firmy. W momencie zwrotu dystrybutora oddajemy kaucję.

Dzierżawa dotyczy jedynie automatów do napojów gorących.